Opis zawodu
Do głównych zadań przetwórcy mięsa należy dostarczanie na rynek mięsa i przetworów mięsnych dobrej jakości o wysokich walorach zdrowotnych zaspokajających wymagania każdego konsumenta. Głównym zadaniem wędliniarza jest produkowanie szerokiego asortymentu wędzonek, kiełbas i wędlin oraz produkowanie mięsa z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego żywności.
Cele kształcenia w zawodzie
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie Przetwórca Mięsa powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- uboju zwierząt oraz rozbiórki poubojowej,
- rozbioru tusz,
- utrwalania mięsa i wędlin,
- produkcji wędlin i wyrobów występujących w kuchni polskiej i kuchniach innych narodów,
- obsługi maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie wyrobu wędlin,
- wykorzystywać receptury wędlin,
- rozpoznawania cechy ras i typy użytkowych zwierząt rzeźnych oraz ich klasyfikowania i określania rodzajów mięsa i przetworów mięsnych,
- technik pakowania wyrobów wędliniarskich oraz ich przechowywania,
- założenia i prowadzenia własnego zakład przetwórstwa mięsnego.
Możliwości zatrudnienia
Absolwenci kierunku Przetwórca mięsa mogą być zatrudnieni w zakładach przetwórstwa mięsnego i drobiarskiego, zakładach gastronomicznych i garmażeryjnych, w działach mięsnych i garmażeryjnych hiper- i supermarketów, w sklepach mięsnych i garmażeryjnych. Kontynuować naukę uzyskać tytuł technika technologii żywności oraz zdać maturę, założyć własną firmę lub zarządzać jakimś zakładem.
w zawodzie wyodrębniono
kwalifikację SPC.04. Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych
- w dalszym procesie kształcenia uczeń może uzyskać dyplom zawodowy technik technologii
żywności po potwierdzeniu kwalifikacji SPC.07.Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych oraz po uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.
Przebieg nauki
Nauka trwa 3 lata.
Program nauczania obejmuje:
- przedmioty ogólnokształcące zgodne z programem nauczania w szkole branżowej I stopnia;
- przedmioty zawodowe związane z techniką i technologią przetwórstwa mięsa – rozbiór półtusz, produkcja wędlin i wędzonek oraz wyrobów tłuszczowych, przetwórstwem mięsa drobiowego, przygotowaniem do prowadzenia działalności gospodarczej oraz język obcy zawodowy.
Przedmioty zawodowe prowadzone są w formie zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia teoretyczne prowadzone są w szkole. - W I i II klasie uczniowie przez trzy dni w tygodniu odbywają zajęcia w szkole, przez dwa dni zajęcia praktyczne
- w zakładzie pracy; w III klasie nauka w szkole to dwa dni, zajęcia praktyczne – trzy dni.
Zajęcia praktyczne
Kształcenie praktyczne (zajęcia praktyczne) odbywają się w zakładach przetwórstwa mięsnego.
- Na czas nauki uczeń zawiera umowę z wybranym przez siebie pracodawcą, u którego będzie odbywał praktyczną naukę zawodu i uzyskuje status młodocianego pracownika. Młodociani pracownicy objęci są przepisami kodeksu pracy. W związku z tym przysługują im uprawnienia pracownicze, m. in.:
- wynagrodzenie za pracę (kwota zależy od roku nauki i średniej krajowej w Polsce);
- opłacanie składki ZUS emerytalnej i zdrowotnej;
- wliczanie okresu zatrudnienia do stażu pracy;
- zasiłek chorobowy za zwolnienia lekarskie;
- prawo do urlopu wypoczynkowego.
Egzaminy
Pod koniec klasy trzeciej uczniowie przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikację SPC.04 „Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych”.
- Uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu jako młodociani pracownicy pod okiem mistrzów, przystępują do egzaminu czeladniczego przed komisją powołaną przez Izbę Rzemieślniczą w Łodzi i po jego zdaniu otrzymują świadectwo czeladnicze. Świadectwo czeladnicze jest podstawowym dokumentem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w
rzemiośle. Uprawnia do podjęcia pracy (wykonywania prac) w charakterze pracownika wykwalifikowanego i zajmowania stanowisk wymagających kwalifikacji, a po odbyciu trzyletniego stażu pracy do ubiegania się o przystąpienie do egzaminu mistrzowskiego. - Uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu organizowaną przez szkołę lub w zakładach niezrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej, przystępują do egzaminu zawodowego z zakresu kwalifikacji SPC.04 Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych, organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
Po zdaniu egzaminu, otrzymują certyfikaty kwalifikacji zawodowej wydawane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Osoby, które zdadzą egzamin zawodowy i ukończą szkołę, otrzymają dyplom w zawodzie przetwórca mięsa.
Warunkiem ukończenia Branżowej Szkoły I Stopnia jest przystąpienie do jednego z powyższych egzaminów.
A po ukończeniu szkoły uczeń może…
1. pracować w:
- zakładach przetwórstwa mięsnego i drobiarskiego;
- zakładach gastronomicznych i garmażeryjnych;
- w działach mięsnych i garmażeryjnych hiper- i supermarketów;
- w sklepach mięsnych i garmażeryjnych;
2. kontynuować naukę w 2-letniej Branżowej Szkole II Stopnia, po ukończeniu której może uzyskać tytuł technika technologii żywności oraz zdać maturę;
3. prowadzić własną firmę;
4. założyć własną firmę lub zarządzać jakimś zakładem.