Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

niepodlegla logo czyzew 2018

Zapraszamy uczniów do ZSOiZ w Czyżewie w nowym roku szkolnym!
Czyżew uczy więcej!
thumb left

14 maja 2018 roku uczniowie ZSOiZ im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie wzięli udział w warsztatach kulinarnych „Idealny Tort”. To już kolejny wyjazd realizowany w ramach realizacji projektu „Nowa jakość kształcenia zawodowego”.

W zajęciach, które odbyły się w białostockim Studio Kulinarnym „Atuty”, uczestniczyli uczniowie Technikum uczący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Opiekunkami grupy i aktywnymi uczestniczkami warsztatów były także: pani wicedyrektor Małgorzata Czyżewska – Drozd i pani Aneta Piotrowska. Warsztaty poprowadziła Karolina Korol. Czyżewskie uczennice wyczarowały idealny tort czekoladowy z kremem mascarpone. Do dekoracji użyto świeżych owoców: truskawek, borówek, malin, a także mlecznej wedlowskiej czekolady i orzeszków w karmelu.

Wszystko zaczęło się od upieczenia blatów - dobrze wyrośniętych i mocno czekoladowych, dzięki dużej zawartości kakao. Najważniejszy okazał się dobry, sprawdzony przepis na biszkopt. Nasz był nietypowy, bo zawierał olej. Dzięki temu odznaczał się dużą zwartością i długo zachowywał wilgoć. Pani Karolina dała na wskazówki dotyczące nasączania blatów. Następnie zajęliśmy się przygotowaniem dekoracji. Były one proste, ale bardzo efektowne – owoce dekorowane mleczną czekoladą.

Po wystudzeniu blatów i zrobieniu dekoracji przyszedł czas na krem. Sporządziliśmy go, łącząc serek mascarpone z cukrem i śmietaną kremówką. Przysłowiową wisienką na torcie stały się elementy chrupkie (orzeszki), które połączyliśmy z masą podczas przekładania blatów. Kwaskowatości dodała warstwa konfitury wiśniowej wymieszanej z cytryną.
Przed położeniem dekoracji torty zostały pięknie pokryte pozostałą masą do wyrównania powierzchni. Każda z uczennic, biorących udział w warsztatach, mogła udekorować tort według swojego uznania i gustu.

„Atuty” opuściliśmy bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności. Opuściliśmy je także z własnoręcznie upieczonymi i udekorowanymi tortami. Każdy z uczestników zabrał do domu swój wypiek w efektownym pudełku.

AP

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.