Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

niepodlegla logo czyzew 2018

„Pieśń ujdzie cało…”

W środę, 7 listopada, w auli szkolnej zebrali się zaproszeni goście, by wspólnie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród obecnych byli: Burmistrz Czyżewa, p. Anna Bogucka, Proboszcz parafii w Czyżewie ks. dziekan Eugeniusz Sochacki, dyrektorzy szkół: Szkoły Podstawowej w Czyżewie p. Anna Sienicka, Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej p. Lech Krajewski, Szkoły Podstawowej w Rosochatem Kościelnem p. Bogusława Kossakowska a także przedstawiciele rodziców z p. Dorotą Śliwińską, przewodniczącą Rady Rodziców, przybyli także uczniowie szkół oraz młodzież ZSOIZ w Czyżewie. Wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w wieczornicy pieśni patriotycznych, która była kolejnym punktem obchodów „Tygodnia dla Niepodległej”.

Uczniowski chór pod batutą p. Sławomira Kalupy, przy muzycznym wsparciu p. Zbigniewa Kazimieruka, zachęcił zgromadzonych do wspólnego śpiewu pieśni, które towarzyszyły kolejnym pokoleniom Polaków w ich drodze ku niepodległości. Wieczorowi patronowały słowa wieszcza, Adama Mickiewicza, pochodzące z „Konrada Wallenroda”;

„Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało! […]”

Wszyscy zgromadzeni odśpiewali pieśni patriotyczne i żołnierskie, pochodzące z różnych okresów: od Powstania Listopadowego („Warszawianka 1831 r.”) po lata II wojny światowej („Dziś do ciebie przyjść nie mogę”). Aż radowała się dusza, gdy śpiewający wykonywali pieśni „Pierwsza Kadrowa” czy „Przybyli ułani”. Nie zabrakło też nostalgicznych pieśni „Rozkwitały pąki białych róż” oraz „Deszcz jesienny, deszcz”. Wiele tych i innych utworów znamy tylko częściowo, a wieczornica pozwoliła wykonać ich wszystkie zwrotki.

Po wspólnym śpiewaniu zgromadzeni pokrzepili się potrawami przyrządzonymi przez uczniów ZSOiZ w Czyżewie pod nadzorem i według przepisów Koła Gospodyń Wiejskich „Kobietkowo” w Rosochatem Kościelnem. Był to bowiem pokaz kulinarny pod hasłem „Podlasie ziemniakiem stoi”, tak więc goście z apetytem zajadali babkę ziemniaczaną, pierogi z farszem ziemniaczanym czy kotleciki ziemniaczane. Na deser serwowano „Witaminową niespodziankę”.

Naród to wspólna historia, tradycja i kultura, którą musimy stale pielęgnować. Tak udana impreza na pewno będzie więc kontynuowana, wpisując się w kalendarz imprez szkolnych - następnych obchodów Święta Niepodległości.

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.