Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

niepodlegla logo czyzew 2018

Rafał Borowy uczeń klasy III Technikum uzyskał tytuł laurata.

Udział uczniów ZSOiZ w Czyżewie w XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych okazał się strzałem w dziesiątkę.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Uczniowie naszej szkoły po zmaganiach na etapie okręgowym, gdzie zdobyli I i III miejsce, zostali zakwalifikowani do etapu centralnego, który odbył się 7 i 8 czerwca we Wrocławiu. W eliminacjach centralnych, reprezentując Okręg Siedlecki, startowali: Mateusz Wawrzeńczuk uczeń klasy III Technikum uczący się w zawodzie technik agrobiznesu oraz Rafał Borowy również z klasy III Technikum uczący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Mateusz startował w bloku tematycznym agrobiznes a Rafał w bloku gastronomia.

W eliminacjach centralnych uczestniczyło 225 finalistów w 11 blokach tematycznych z całej Polski. Te eliminacje podobnie jak poprzednie składały się z dwóch etapów. Pierwszy, czyli część pisemna, to test składający się z 60 pytań. Drugi etap miał charakter zadań praktycznych. Tutaj uczniowie mogli zaprezentować wachlarz swoich umiejętności. Rafał miał do wykonania kluski kładzione, dekorację (carving) z ogórka, pora i papryki oraz charakterystykę tłuszczów na podstawie produktów spożywczych i własnej wiedzy. Natomiast Mateusz miał do wykonania trzy zadania z zakresu ekonomii. 

Po zmaganiach z zadaniami organizatorzy zaplanowali uczestnikom przejazd do Pawłowic, gdzie mieli oni okazję podziwiać pałac Kornów z 1891 roku. Głównym celem tego wyjazdu była jednak integracja uczestników. Służyła temu rywalizacja, tym razem sportowa. Każdy okręg wystawił 3 uczestników. Do naszego zgłosił się Mateusz. Drużyna okręgowa zajęła 3 miejsce.  

Następnego dnia nastąpiło wręczenie nagród. Rafał Borowy uzyskał tytuł laureata zajmując 13 miejsce. Mateusz zdobył tytuł finalisty. Rafał jako laureat otrzymał przysłowiowy indeks na uczelnie związane z branżą żywieniową. Obaj uczniowie są także zwolnieni z części pisemnej egzaminów zawodowych. 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz powodzenia w następnej edycji, której etap centralny odbędzie się w Krakowie. Uczniowie mają szanse poprawić uzyskane wyniki, ponieważ są w klasie trzeciej. Uczniów do olimpiady przygotowywali nauczyciele przedmiotów zawodowych: Małgorzata Jaźwińska i Renata Fiedorczuk.

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.