Kalendarz

niepodlegla logo czyzew 2018

Edukacja patriotyczna jest spoczywającym na szkole zadaniem niezwykle trudnym, ale jednocześnie ważnym. Można realizować je w różnorodny sposób – także na lekcjach historii. Najbardziej jednak wartościowe są zajęcia „wykraczające” poza szkolne schematy, wychodzące poza ściany klasy. Taką możliwość ma często młodzież naszej szkoły, którą staramy się nie tylko edukować, ale przede wszystkim wychowywać, także poprzez wyjazdy czy udziały w różnych uroczystościach. 26 i 27 lutego historia zawitała sama w ZSOiZ w Czyżewie.

Niezwykłą okazją do poznania dziejów najnowszych Polski oraz niezwykłych postaci były dwie prelekcje, które zostały zorganizowane w ZSOiZ w Czyżewie. W poniedziałek gościliśmy w swoich murach Kajetana Rajskiego, który pomimo młodego wieku – student V roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim - może się poszczycić znacznym dorobkiem publicystycznym. Jako redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci” podczas swojego godzinnego wystąpienia przedstawił młodzieży historię podziemia niepodległościowego w Polsce. Młody prelegent wykazał się ogromną wiedzą historyczną, jest także autorem wielu publikacji oraz książek. Można powiedzieć, że „zaczarował” młodzież swobodą, z jaką opowiadał o trudnej przecież historii najnowszej Polski.

We wtorek 27 lutego odwiedzili naszą szkołę goście z Ostrowi Mazowieckiej: p. Zbigniew Banaszek, założyciel Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, oraz p. Dariusz Wardaszka, spokrewniony z rodziną rtm. Pileckiego. Na to spotkanie zaprosiliśmy również gimnazjalistów z Czyżewa i Rosochatego Kościelnego. Głównym celem prelekcji było przedstawienie rotmistrza Pileckiego nie tylko jako żołnierza, ale również jako ojca rodziny i gospodarza. Pan Wardaszka nawiązał bardzo dobry kontakt z młodzieżą, która z zainteresowaniem poznawała fakty z życia rotmistrza, jakich darmo szukać w opracowaniach. Nasz gość zaskoczył uczniów pięknym śpiewem, do którego dołączyli wszyscy uczestnicy spotkania, śpiewając „Balladę o rotmistrzu Pileckim”. Gorące oklaski nagrodziły prelekcję połączoną z nauką patriotycznego śpiewu.

Ten tydzień będzie obfitował w wydarzenia, których myślą przewodnią jest pamięć o bohaterach – wszak 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w którym nasza szkoła już od kilku lat aktywnie uczestniczy.

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.