Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

niepodlegla logo czyzew 2018

Projekt „Nowa jakość kształcenia zawodowego” obfituje w wiele atrakcyjnych zajęć, umożliwiających podwyższenie kompetencji zawodowych uczniów Technikum w Czyżewie. Jednym z takich zajęć był 2 dniowy kurs carvingu, przeprowadzony przez firmę CARVING- ART Paweł Sztenderski z siedzibą w Rumi, w dniach 25 – 26 kwietnia. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zgłębiali w tych dniach sztukę rzeźbienia w warzywach i owocach. Kurs składał się z części teoretycznej i praktycznej.

Tak więc na wstępie w ramach wprowadzenia w egzotyczny świat sztuki carvingu, wywodzącej się z Azji, uczniowie dowiedzieli się, jakie narzędzia i w jaki sposób można wykorzystać je do stworzenia dzieł sztuki z surowców roślinnych. Nauczyli się także, jak dobierać odpowiednie surowce do rzeźbienia, a także w jaki sposób zabezpieczyć już wyrzeźbione, lecz nietrwałe elementy. A potem – noże poszły w ruch. Spod ręki naszych uczniów wychodziły prawdziwe arcydzieła: na początek liście kwiatów z cukinii, ale dalej, po nabraniu wprawy przez kursantów, pojawiały się kwiatki z rzodkiewki, tulipany z marchwi, aster z buraka a nawet ptaszek z cykorii i białej rzodkwi. W drugim dniu kursu uczniowie „poszli na całość”: chryzantema z kalarepy, szyszki z marchewki, kwiaty na melonie – to tylko niektóre arcydzieła naszych szkolnych mistrzów. Zwieńczeniem kursu była budowa kompozycji bankietowej złożonej z melona oraz wyrzeźbionych kwiatów.

Z przeprowadzonych zajęć powstała kolekcja pięknych zdjęć oraz… marchewkowe tulipany i ptaszki. Aż szkoda, że małe arcydzieła sztuki carvingu mają tak krótkie życie.

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.