Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

niepodlegla logo czyzew 2018

Grupa młodzieży z ZSOiZ im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie, wraz z opiekunami: p. B. Sienicką, p. D. Alińską, p. A. Piotrowską i A. Grądzką, przez trzy dni biwakowała nad jeziorem Sajno niedaleko Augustowa.
Nazwa jeziora pochodzi od jaćwieskiego słowa soia i oznacza nurt, ponieważ do jeziora, ciągnącego się ponad siedem kilometrów w kierunku wschód – zachód, wpływa rzeka Rudawka, która ma swoje źródła w rezerwacie Stara Ruda około pięć kilometrów na północny wschód od Sajna.

Jezioro Sajno, największe z grupy jezior augustowskich, jest wspaniałą atrakcją turystyczną Podlasia. Znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”. Ze wszystkich stron otaczają je lasy Puszczy Perstuńskiej należące do kompleksu leśnego Puszczy Augustowskiej. Objęte jest strefą ciszy, dlatego jest doskonałym miejscem na wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Liczne zakola i cyple na jeziorze są rajem dla wędkarzy i miłośników przyrody. Jednym z celów biwaku, oprócz miłego odpoczynku i integracji młodzieży, było poznanie fauny i flory jeziora i lasu. Z bliska mogliśmy obserwować bujną roślinność, szczególnie zanurzoną taką, jak: rogatek, wywłócznik, mech, grzybień biały, grążel, moczarka kanadyjska, ramienice. Bardziej wytrwali obserwatorzy mogli natknąć się na żmije albo dzika. Mniej odważni podziwiali zadomowione w Ośrodku Skowronek łabędzie i dzikie kaczki.

Warunki do odpoczynku były więc doskonałe. Oprócz kąpieli w jeziorze, pod czujnym okiem ratownika i opiekunów, mogliśmy grać w piłkę siatkową, pływać kajakami i rowerami wodnymi oraz przygotować sobie pyszne grillowane jedzenie.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Grajewie, gdzie odwiedziliśmy księdza proboszcza Dariusza Goska, który uczył religii czyżewską młodzież. Chętnie wysłuchaliśmy słowa bożego skierowanego do nas przez księdza Dariusza.

Zwiedziliśmy kościół pw. Św. Ojca Pio i trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Czyżewa.

Żeby tradycja była kontynuowana prosimy o wyjazd na biwak za rok :)

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.